چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ - Wednesday 12 May 2021
کد خبر : 12470
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۳:۲۳

معرفی تنگه بستانک بهشتی در ایران + عکس

معرفی تنگه بستانک بهشتی در ایران + عکس درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک بهشت گمشده نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است.اداره حفاظت محیط زیست استان فارس) در سفر استانی هیت دولت به استان فارس به عنوان منطقه نمونه بهشت گمشده تصویب و مطالعات امکانسنجی منطقه در سال ۱۳۸۸ به پایان رسید . منطقه مورد مطالعه در […]

معرفی تنگه بستانک بهشتی در ایران + عکس
درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک
درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

بهشت گمشده نام منطقه‌ای خوش آب و هوا و سرسبز در شهرستان مرودشت و کامفیروز است.اداره حفاظت محیط زیست استان فارس) در سفر استانی هیت دولت به استان فارس به عنوان منطقه نمونه بهشت گمشده تصویب و مطالعات امکانسنجی منطقه در سال ۱۳۸۸ به پایان رسید .

منطقه مورد مطالعه در طرح جامع شهرستان به عنوان پهنه طبیعی گردشگری انتخاب شده است. در این طرح به پروژه بستر سازی و تجهیز جاذبه های گردشگری طبیعی و ایجاد بستر و گسترش استفاده ورزشی- تفریحی و از جاذبه ها احداث و تجهیز مراکز گردشگری طبیعی اشاره شده است.

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

نام اصلی این مکان تنگ بستانک بوده است که اکنون به بهشت گم شده مشهور شده است.[۱] منطقه حفاظت شده تنگ بستانک با مساحت ۱۵۳۲۴ هكتار در شمال غربی استان فارس و در فاصله ۱۲۰ كيلومتري شهر شيراز در بخش كامفيروز از توابع شهرستان مرودشت واقع گرديده است. میانگین ارتفاعی ان بین ۱۷۰۰_۳۷۰۰ متر می باشد تنگ بستانك درگذشته بيشتر شهرت محلي داشت و منطقه ييلاقي بخش هاي كامفيروز و بيضا محسوب مي گردد .

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

منطقه تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز قرار دارد

 موقعیت جغرافیایی تنگ بستانک در مجمو عه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب و امکان ارتباط جاده ای ان با یاد مان های تاریخی تخت جمشید نقش رستم و پاسارگاد از یک طرف و چشم انداز های طبیعی ابشار مارگون و تنگ براق از طرف دیگر اهمیت ویژه ای را برای این مجموعه از بعد توسعه اکو توریسم ایجاد می کند.

اداره كل حفاظت محيط زيست فارس و سازمان ايرانگردي جهانگردي استان فارس ساماندهي زون گردشگري، تنگ بستانك را در دست اجرا دارند .هدف از اجراي اين طرح فراهم آوردن امكانات گردشگري و كاهش تدريجي تهديدهاي ناشي از استفاده بي رويه گردشگري ازمنطقه است.

از سال ۱۳۷۸ تا کنون با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده جنگلی تنگ بستانک یا بهشت گمشده شناخته می شود.منطقه تنگ بستانک طی مصوبه شماره ۱۹۴ شورای عالی محیط زیست (کمیسیون زیر بنائی دولت) مورخ ۱۳۷۸/۱۰/۱۵ با مساحت ۱۴۹۶۰ هکتار بعنوان منطقه حفاظت شده به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

منطقه حفاظت شده تنگ بستانک معروف به بهشت گمشده در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شیراز در منطقه کامفیروز واقع گردیده است.منطقه ای عمدتا با پوشش جنگلی و کوهستانی با میانگین ارتفاعی بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر. دارای اقلیم ایرانی تورانی دارای تابستان های خشک و زمستان های بسیار سرد که با ریزش برف و یخبندان همراه می باشد. میانگین درجه حرارت منطقه تنگ بستانک  بین ۱۴ – ۱۶ درجه و متوسط بارندگی آن ۴۷۹/۴۲ میلی متر می باشد.

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

تنگ بستانک، با پوشش جنگلی و کوهستانی با میانگین ارتفاعی بین ۱۷۰۰ تا ۳۷۰۰ متر میباشد

تیپ اراضی منطقه بر اساس مساحت (هکتار) و درصد:

کوهها: ۱۱۶۴۸ هکتار با ۷۶/۱ درصد از کل منطقه

تپه ها: ۱۷۶۵ هکتار با ۱۶/۹ درصد از کل منطقه

فلاتها و تراسهای فوقانی: ۷۴۴ هکتار با ۴/۸۵ درصد از کل منطقه

دشتهای دامنه ای: ۳۰۷ هکتار با ۲ درصد از کل منطقه

واریزه های بادبزنی: ۹۸ هکتار با ۰/۶۴ درصد از کل منطقه

مسکونی: ۶۲ هکتار با ۰/۴ درصد از کل منطقه

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

تنگ بستانک با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد

 
جاذبه های اکوتوریستی:

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک مانند ساران و کهکرون با چشمه های زیبا و سابقه ای هزاران ساله از جاذبه های این منطقه می باشد. موقعیت جغرافیائی اثر طبیعی تنگ بستانک در مجموعه شبکه گردشگری محور شمال و شمال غرب استان و امکان ارتباط جاده‌ای که با یادمان های تاریخی تخت‌ جمشید، نقش رستم و پاسارگارد از یک طرف و چشم‌اندازهای طبیعی آبشارمارگون و تنگ براق از طرف دیگر، امتیاز ویژه‌ای برای بخش ایرانگردی و جهانگردی استان فارس است که در خور توجه و اهمیت می باشد.

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

میانگین درجه حرارت منطقه تنگ بستانک  بین ۱۴ – ۱۶ درجه می باشد

در حال حاضر در حدود ۶ ماه از سال در فصول بهار و تابستان منطقه مورد استفاده بازديدكنندگان قرار مي‎گيرد و در چهار ماه ارديبهشت، خرداد، تير، مرداد بيشترين بازديدكنندگان به منطقه مراجعه ميكنند . تنگ بستانگ منطقه ای است عمدتاً کوهستانی با پوششی جنگلی اقلیم منطقه ایرانی تورانی بوده و دارای تابستانهایی خشک و زمستان هایی سرد بوده است با ریزش برف و یخبندان می باشد میانگین درجه حرارت بین ۱۴_۱۶ درجه و متوسط بارندگی ۴۲/۴۷۹ میلی متر می باشد.

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

وضعیت اجتماعی منطقه :

زراعت: میزان سطح اراضی زیر کشت آبی و دیم در منطقه ۱۵۷۶ هکتار می باشد که ۱۲۲۷ هکتار به اراضی آبی و ۳۵۳ هکتار به اراضی دیم اختصاص دارد. زراعت آبی شامل: گندم، جو، لوبیا و شلتوک و ترکیب کشت دیم شامل: گندم، عدس، جو و نخود می باشد.

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک
درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

در گذشته مهمترين سودمندي آن براي روستاه هاي پايين دست استفاده از منابع آب براي مصرف شرب، كشاورزي و گردشگري موردي جوامع محلي بوده است وتا اواخر دهه ۵۰ براي شهرنشينان نامي نا آشنا بوده و كمتر مورد استفاده گردشگري فشرده قرار گرفت، اما از اوائل دهه ۶۰ اين منطقه بتدريج توسط گروههاي كوهنوردي و گردشگران طبيعت معرفي گرديد و به لحاظ زيباييهاي خيره كننده و چشم انداز طبيعي منحصربه‌فرد، توسط بازديدكنندگان علاقه‌مند بهشت گمشده نام گذاري گرديد .

میزان متوسط بارندگی منطقه تنگ بستانک، ۴۷۹/۴۲ میلی متر میباشد

    درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

میزان سطح اراضی زیر کشت آبی و دیم در منطقه تنگ بستانک,۱۵۷۶ هکتار می باشد

     درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

میزان سطح اراضی باغی در منطقه  تنگ بستانک، ۳۶۷ هکتار می باشد

      درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

وجود روستاهای زیبای جنوب تنگ بستانک، با چشمه های زیبا از جاذبه های این منطقه می باشد

  درباره بهشت کوچک ایران تنگه بستانک

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
انتشار یافته : ۰ در انتظار بررسی : 9
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

لطفاً جمع زیر را انجام دهید *


تبلیغات در زندگی ایرانی تبلیغات در زندگی ایرانیtitle= تبلیغات در زندگی ایرانی