چشمه معدنی دیگ رستم ثبت ملی شد + عکس

 چشمه معدنی دیگ رستم رسما در آثار ملی ثبت شد

چشمه معدنی دیگ رستم طبس

چشمه ی دیگ رستم که یکی از مهم ترین چشمه های معدنی استان خراسان جنوبی به شمار می آید، به تازگی در فهرست میراث طبیعی ملی به صورت رسمی ثبت شد .

پرونده پیشنهاد ثبت چشمه ی معدنی دیگ رستم طبس در مراسم کمیته ثبت و حریم میراث طبیعی که در تاریخ ۹۵/۲/۸ در سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری کشورمان برپا شد. بعد از تائید کارشناسان این چشمه ی معدنی در فهرست آثار طبیعی ملی به ثبت رسید.

زهرا رضایی ملکوتی کارشناس ثبت میراث طبیعی استان خراسان جنوبی در این مورد گفت:

چشمه رستم یکی از چشمه های معدنی در جنوب خراسان جنوبی است که به دیگ رستم شهرت دارد.

وی ادامه داد: که این چمشه معدنی که در پیرامون محل جوشش آن و مسیری که آب به سمت پایان سرازیر می شود همه به رنگ زرد می باشند که علت آن قرار گرفتن گوگرد در داخل این چشمه است.

خانم ملکوتی افزود: این چشمه حرارت بسیار زیادی دارد که در محل خود چشنه در آستانه ی جوشیدن است بعد از طی کردن مسافت مسیری حدود ۲۰۰ متر آب به داخل استخری راهی می شود. در این مسیر ، کمی از گرمایی آب گرفته می شود و در استخر حرارت آن به حدی می رسد که می شود شنا کرد و بخاطر همین حرارت و املاحی که این آب دارد از آن برای رفع دردهای رماتیسمی و آب درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

ملکوتی اظهار داشتند: که در نزدیکی این چشمه و در دل کویر، منطقه بسیار بزرگی از سنگ های آتشفشانی قرار دارد که در سفرنامه های جهانگردان نیز به آن اشاره شده است.